Конспект малювання у старшій групі весни. Конспект заняття з малювання на тему: «Рання весна. Приліт граків. Конспект заняття з малювання з використанням ІКТ з дітьми старшої групи дитячого садка, тема: «Прийшла весна, прилетіли птахи»

Нетрадиційна техніка малювання «Рання весна» у старшій групі.


Опис матеріалу:пропоную вам конспект безпосередньою освітньої діяльностідля дітей старшої групиз малювання на тему «Рання весна».
Цілі:закріпити уявлення дітей про весну та ознаки настання весни (збільшується день, сильніше гріє сонце, тане сніг, біжать струмки, росте трава; повертаються перелітні птахи);
Завдання:
1 розвиваючі:
розвивати логічне мислення (навчати дітей уважно розглядати картини, аналізувати їх);
за допомогою нетрадиційної техніки малювання розвивати в дітей віком інтерес до образотворчої діяльності;
2 навчальні:
удосконалювати сприйняття кольору (вибирати відтінки даної тематики - холодні, радісні).
познайомити дітей дошкільного вікуз нетрадиційною технікою малювання – монотипією;
родовжать навчати дітей працювати з фарбами, розвивати творчу уяву, мислення, фантазію.
3 виховні:
виховувати інтерес до творчості.
Обладнання:репродукції картин, альбомний лист, фарби, пензлі, губка.

Хід заняття:

Вихователь:Хлопці, щоб наше заняття пройшло успішно, нам потрібно «покликати» гарний настрій. З віконця нам усміхається сонечко, давайте ми теж йому посміхнемося і посміхнемося один одному. Молодці! Ми починаємо заняття з образотворчої діяльності, а тему ви мені назвете, коли відгадаєте загадку:
Тане сніжок, ожив лужок,
день приходить, коли це буває? (Навесні)
Вихователь:Правильно! Ми з вами малюватимемо «Ранню весну». Ми її намалюємо у спеціальній нетрадиційній техніці малювання – монотипія пейзажна.
Щоб правильно її намалювати, нам треба поговорити: дізнатися, згадати ознаки настання весни.
(Показ репродукцій картин знаменитих художників)

А. Саврасов «Грачі Прилетіли»
Вихователь:Це полотно А. Саврасова «Грачі прилетіли». Що ви бачите на ньому?
Вихователь:Діти, розкажіть, які кольори використовували художники на цих картинах. Який настрій виникає при розгляді цих творів мистецтв?


Рання весна (Куїнджі)
Вихователь:Хлопці, це картина художника Куїнджі «Рання весна». Що на ній зображено? Які фарби використовував митець? Чому назвав її «Рання весна»?


Вихователь:ця картина написана Левітаном, називається «Весна. Велика вода». Опишіть її.
Яких фарб на картині митця більше? Придивіться у талу воду на картині, що можна там побачити? Яке небо? (Блакитне) чому? Так правильно, це весна, на небі більше стало сонце, тож небо блакитне-блакитне, наче сонце освітлює небо та пливуть легкі хмари.
Вихователь:Як ви вже знаєте, ми будемо малювати ранню весну на кшталт монотипія пейзажна.
Монотипія – техніка свободи та Божественного втручання!
Монотипія: Два слова: «моно» та «типія». Монотипія (від «моно» - одна і грецьк. «типос;» - відбиток, відбиток, дотик, образ...) - вид друкованої графіки.
Вихователь:Візьміть альбомний лист і покладіть його вертикально. Зігніть його навпіл.


Вихователь:Ми малюватимемо на верхній половині альбомного листа, а нижня частина буде відображенням вашого малюнка. Для цього ми використовуватимемо фарби, пензлі.
Вихователь: малюємо небо, дерева, що тане сніг, проталини, граків тощо. Малюйте у вільній формі, як ви уявляєте настання весни.
Поки ви малюєте, я прочитаю вам «Весняну казку» Д. Н. Садовнікова, для підказки які елементи пейзажу та ознаки весни можна намалювати.
Діти, весна надвір!
Крижинка на мерзлому вікні
Казку про милу весну
Вранці нагадала мені.
У царстві суворої Зими
Немає суєти ніякої,
Лише жорстокий Мороз
Ходить всюди з журавлиною.
(Під час читання казки вихователь додає штрихи на малюнках дітей, щоб вийшло виразніше).


Дивиться, чи надійна крига,
Чи теплий сніг, що випав,
Чи ситі вовки в лісі,
Чи живий у хаті дроворуб.
Всі від Мороза пішли,
Всі, кому життя дороге,
Тільки дерева стоять:
Їх придавили сніги.
Нема куди лісу піти:
У землю корінням він вріс...
Ходить навкруги і стукає
Палицею білий Мороз.


Дзвінко збігають струмки,
Шумно проноситься крига:
Там, де проходить Весна
У блиску своєї краси,
Рядять у зелень луки
І вибігають квіти.
Листями криється ліс,
Все в ньому росте та співає…
Біля веселої Весни
Строкатий сплевся хоровод.
«Милий, заспівай, розкажи,
Що ти бачила уві сні? -
Швидкі діти кричать,
Шумно збігаючись до Весни.
Чув Мороз про Весну,
Думає: «Дай дивлюся,
Сам на людей подивлюсь,
Людям себе покажу.
Чим я Весні не наречений?
(Думки приходять йому).


А не захоче, тоді
Силою за дружину візьму!
Старий я, та що за біда,
Все ж таки в окрузі я – цар.
Суцільно мені по цих місцях
Вся кориться тварюка ... »
В дорогу зібрався і пішов,
Кинувши подругу Метель,
Ту, що холодної Зими
Сніг стеле ліжко.
Усіми коханою Весною
Вести приносить гонець,
Строкатий товариш людей -
Наш господарський шпак.
Вранці я бачив Мороз.
Всім нам велике лихо:
Він розсердився знову,
Хоче повернути холод.


Бачив я сам: на полях
Стало біло-пребіло,
Бачив на тихій воді
Синє скло льоду.
Сам він з великою бородою,
Білий і строгий на вигляд.
Ми не пускаємо, а він:
«Сватати йду!» - каже.
Душно Морозу йти...
Чи скоро скінчиться шлях?
Думає він, де б прилягти,
Де йому відпочити.
Бачить – глибокий яр,
У ньому причаївся лісок.
Як до берези дійшов,
Біля згорнувся і ліг.
Чи багато, чи мало він
У цьому яру проспав,
Тільки прокинувся колись -
Став на диво малий.
У ліс побігли гуртом
Діти черемху рвати.
Ось так льодяник лежить -
Взяли Весні показати.
Діти! Ви були у лісі?
Вам не попався Мороз?
Тільки бурульку знайшли!
Ось він! У кишені приніс!
Чуючи такі слова,
Всі засміялися довкола:
Птахи, квіти та струмки,
Озеро, гай та луг.
Так що цариця сама
Насміхалася до сліз.
Сильно її насмішив
Дідусь білий Мороз!


Вихователь:Візьміть губку для змочування листа чистою водою і промочіть нижню половину листа. Ну що, не терпиться побачити, що вийде в результаті?

Муслімат Баїсова
«Колір весни». Конспект заняття з ІЗО у старшій групі

Конспект заняттяз образотворчої діяльності з використанням нетрадиційних технік малювання на тему: “Колір весни”

Ціль заняття:

Розвивати художнє сприйняття весняних картин, поєднання квітів природи весни, викликаючи їм настрої, навчити зображати різні дерева дотримуючись законів перспективи, розміщення зображення на аркуші паперу.

Завдання:

Навчальна:

1. Навчати дітей зображати пейзажні картини, ознайомити дітей із законами перспективи. Навчити розміщувати зображення по всьому аркушу паперу (ближче – більше, далі – менше);

2. Ознайомити з акварельними фарбами та його властивостями, навчити користуватися палітрою.

3. Навчити дітей знаходити зміни у природі та передавати їх у малюнку.

Розвиваюча:

1. Розвивати емоційне сприйняття творів поезії.

2. Розвивати творчість у процесі створення образів, використовуючи у своїй роботі різноманітні образотворчі матеріали та техніки.

3. Систематизувати та закріплювати знання дітей про весні.

Виховна:

1. Виховувати художній смак у дітей.

2. Виховувати чуйне та дбайливе ставлення до природи, викликати емоційний відгук.

Устаткування:

Пензлик-чарівниця, альбомний лист, акварельні та гуашеві фарби, маленькі губки, поролонові тампони, дві ємності з водою на кожен стіл, круглі та плоскі пензлі. різного розміру, палітра, банки-непроливайки для води.

Презентація « Весна» з репродукції картин весняних краєвидів.

Аудіозаписи “Природа, птахи та тварини”, “Голоси тварин та птахів”, Твори «Пролісок»П. Чайковського, «Шелест весни» К. Сіндінг, « Весна» - 1 ч. з циклу "Пори року" А. Вівальді.

Хід заняття:

Вихователь: Хлопці, ви чуєте різноманітні звуки А один із звуків все голосніше та голосніше. Як ви думаєте, чий це звук! Правильно, це Вітерець, який живе на світі, скрізь літає і знає про все.

Вітерець: Привіт, діти! Я – веселий Вітерець, легкий, жвавий, бешкетний.

Діти: Привіт, Вітерю!

Вітерець: хлопці а знаєте я люблю скрізь літати, свистіти і все повертати за собою. У мене є чарівна конверт, як ви думаєте, що в ньому?

Вихователь: Давайте розкриємо конверт і подивимося що в ньому Діти подивіться, тут 3 аркуші і всі вони абсолютно чисті.

А як ви думаєте, що сталося з текстом, який був написаний на аркушах? Діти припускають різні версії, подумавши, і вирішили, що це все зла відьма, не хоче вона, щоб весна прийшла до хлопців. Нам треба розчарувати листа. Як ви вважаєте, до кого ми звернемося за допомогою? Звичайно, нам з вами зможе допомогти, добра чарівниця – пензлик. Попросимо її?

Усі діти починають брати пензлики, самостійно діти обирають коліракварелі і починають розфарбовувати лист. На ньому з'являються слова, написані свічкою “якого кольори весна?”. Подивіться вікно: сніг, вітер гойдає голі сучки дерев. Все по-зимовому, і не віриться, що зима позаду. А веснатаки наближається. А ви знаєте що березень-перший весняний місяць.

Ось послухайте вірші про весні:

Весна, весна! Як повітря чисте!

Який ясний небосхил!

Своєю лазурією живою

Сліпить мені очі.

Весна, весна! Як високо,

На крилах вітерця,

Ласкаючись до сонячних променів,

Літають хмари!

Шумлять струмки! Блищать струмки!

Заревівши, річка несе

На тріумфальному хребті

Піднятий нею лід!

Ще дерева оголені,

Але в гаю старий лист,

Як раніше під моєю ногою

І шумний, і запашний.

Під сонце саме злетів

І в яскравій висоті

Незриме жайроня співає

Заздоровний гімн весні.

Що з нею? Що з моєю душею?

З струмком вона струмок

І з пташкою пташка!

З ним дзюрчить,

Літає у небі з нею!

Дітям пропонується послухати твір «Пролісок»П. Чайковського

Вітерець: хлопці а ви дізналися яка музика грала у нас? (Відповідь дітей).

Чиї кроки було чути у музиці? (кроки весни)

Який вам настрій передав композитор? (веселе, радісне, урочисте). Коли художник почує цю музику, як ви думаєте, що він намалює? (весняна крапель, приліт птахів, танення снігу, проталини, сонячне небо)

Сьогодні ми з вами познайомимося з творами різних авторів про весні. Це чудова пора року, коли природа прокидається, вмивається, чепуриться і постає перед нами красунею.

Дітям пропонується переглянути презентацію « Весна»

розглядаємо Картину "Граки прилетіли"

Вихователь: Діти а подивіться як зображував весну художник А. Саврасів.

А як ви думаєте якась веснана цій картині – рання чи пізня?

Діти: Рання.

Вихователь: А як ви здогадалися, що це рання весна?

Діти: Бо граки вже прилетіли, і сніг ще не розстояв але вже не білий а сірий.

Вихователь: Вся картина ніби наповнена свіжим диханням. весни. Як можна назвати цю картину?

Діти: рання весна

Вихователь: Художник А. Саврасов назвав свою картину "Граки прилетіли".

А тепер хлопці я пропоную вам подумати, яку б ви картину намалювали і як би ви її назвали? Які кольориви візьмете для ранньої весни? Послухайте, як музика передає весняний настрій, і спробуйте відібрати ті кольори, які передають весняний настрій, пробудження природи Подивіться на відібрані картки, та розкажіть «якого кольори ваша весна

А зараз я пропоную вам на кілька хвилин самим стати художниками та намалювати краєвид раннім весни. А пейзаж - це означає зображення природи.

Як ви думаєте з чого ми починаємо малювати краєвид (Лінія горизонту)

А які основні кольорими наноситимемо у верхній частині листа – там, де у нас буде небо? (Синій, блакитний)

А які у нижній частині аркуша – там, де земля? (чорний, коричневий, білий).

Діти виконують завдання.

Релаксація. Метод «Земля, повітря, вогонь та вода».

Дорослий просить вихованців за його командою зобразити один із станів – повітря, землю, вогонь та воду.

Повітря. Діти починає дихати глибше, ніж зазвичай. Вони встають і роблять

глибокий вдих, а потім видих. Кожен уявляє, що його тіло, наче велика губка, жадібно вбирає кисень із повітря. Усе намагаються почути, як повітря входить в ніс, відчути, як він наповнює груди та плечі, руки до самих кінчиків пальців; як повітря струмує в області голови, в обличчя; повітря заповнює живіт, область тазу, стегна, коліна і прагне далі – до кісточок, ступнів та кінчиків пальців.

Земля. Тепер діти повинні встановити контакт із землею, «заземлитись»та відчути впевненість. Вихователь разом з вихованцями починає сильно тиснути на підлогу, стоячи на одному місці, можна тупотіти ногами і навіть кілька разів підстрибнути гору. Можна потерти ногами підлогу, покрутитись на місці. Мета – по-новому відчути свої ноги, які знаходяться далі від центру свідомості, і завдяки цьому тілесному відчуттю відчути більшу стабільність і впевненість.

Вогонь. Діти активно рухають руками, ногами, тілом, зображуючи язики полум'я. Вихователь пропонує всім відчути енергію та тепло у своєму тілі, коли вони рухаються подібним чином.

Вода. Ця частина вправи становить контраст із попередньою. Діти просто уявляють собі, що кімната перетворюється на басейн, і роблять м'які, вільні рухи в «воді», Спостерігаючи за тим, щоб рухалися суглоби – кисті рук, лікті, плечі, стегна, коліна.

Після релаксації вихователь разом із дітьми виконують міні виставку робіт, обговорюю кожну їх, виділяючи найуспішніші роботи та незвичайні малюнки. Діти вибирають з 3 смайликів один, що найбільш точно відображає задоволеність результатом дитини своєю роботою

Великий і усміхнений – заняття дуже сподобалося, результатом задоволений, із задоволенням помалював ще:

Середній та серйозний – заняття сподобалося, результатом не зовсім задоволений, малюватиму, але не зараз

Маленький та сумний – заняття не сподобалося, результатом незадоволений, більше малювати не хочу.

У нас вийшла виставка як у справжніх художників. Ви знаєте, так гарно у вас вийшло тому, що ви уважно слухали мої пояснення, працювали старанно, акуратно та дружно.

Хлопці ми з вами сьогодні багато говорили про весні, послухали музику, переглянули картини відомих художників А скажіть через що художники та поети передають красу весняної природи?

Правильно, у художника – фарби, у поета – слово, а в композитора – звуки

На цьому наше заняття добігло кінця, і ви маленькі чарівники можете відпочити. Дякую всім за роботу!

Муніципальна бюджетна освітня установа дитячий садок комбінованого виду № 30 «Джерельце»

м. Моздока РСО - Аланія

Тема: «Прийшла весна»

Конспект заняття з малювання у старшій групі.

Вихователь:

Толстошеєва Світлана Олександрівна

2017 р.

Ціль: формувати вміння використовувати потрібну кольорову гаму передачі емоційного і колірного стану весняного пейзажу.

Завдання заняття: Освітня : познайомити дітей із творчістю І. Левітана, закріпити знання дітей про весну, її ознаки, особливості, вміти розуміти прикмети весни, закріпити вміння працювати в різній нетрадиційній техніці малювання, вміти підбирати відповідну колірну гаму та розташовувати предмети у просторі на аркуші паперу.

Розвиваюча : розвивати у дітей образне мислення, сприйняття, фантазію, формувати почуття кольору, розвивати уважність, спостережливість та інтерес до пізнання нового; розширювати словниковий запас, використовуючи епітети для опису краси весняної природи.

Виховна: виховувати любов і дбайливе ставлення до природи,

інтерес до заняття, продовжувати навчати працювати колективно.

Навчити дітей розпізнавати зміни у природі з настанням весни; познайомити з народними прикметами, весняними святами; розвивати уважність, спостережливість та інтерес до пізнання нового; розширювати словниковий запас, використовуючи епітети для опису краси весняної природи; познайомити дітей із творчістю І. Левітана; виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: Магнітна дошка, картини, плакати з переліком свят, кросворд.

Попередня робота: накреслити кросворд на дошці, повісити репродукцію та плакати.

    Організаційний момент

    Знайомство дітей із новою темою

    Фізхвилинка

    Практична робота

    Закріплення матеріалу

    Підсумок уроку

Хід заняття:

1.Організаційний момент . Вітання...

Вихователь: - Здрастуйте хлопці. Давайте вітаємо один одного.

Зібралися всі діти в коло,

Я твій друг і ти мій друг,

Міцно за руки візьмемося

І один одному посміхнемося.

2.Знайомство дітей з новою темою .

Вихователь: - Молодці. Для того, щоб дізнатися, що ми з вами сьогодні малюватимемо і за якою темою працюватимемо, подивіться на дошку. Скажіть будь ласка, що зображено на картинках, що ви бачите тут тобто. дерева, сніг тощо. буд. І урок хочу розпочати з читання вірша «До нас прийшла весна» Є. Карганова.

Сьогодні у нас із вами надзвичайна справа. Ми вирушаємо у гості до Весни. А як ви вважаєте, на чому нам з вами можна буде полетіти, попливти, поїхати? (Відповіді дітей).

Вихователь: - А давайте ми полетимо на килимі-літаку. Сідаємо на килим- літак і вирушаємо в політ. (Діти сідають на килим-літак, звучить музика). На чарівному килимі-літаку всі заплющують очі і полетіли. Летимо ми з вами до чарівної країни. Що там відбувається, я вам розповідатиму, а у вас очі закриті бути повинні, інакше ви нічого не почуєте (звучать звуки природи, спів птахів).

Сонечко світить яскраво. Нирки на деревах набрякли, на лісових галявинах несміливо з'явилися проліски. Прилетіли птахи та дзвінка заспівали свої веселі пісеньки. Повільно на галявину опустився наш килим- літак, розплющуємо очі, і встаємо.

Вихователь: -Хлопці, подивіться навколо, в яку пору року ви прилетіли? Ось і до нас прийшла весна. Ви знаєте, що у кожного слова є родичі. Підберіть слова-родичі до слова «весна» (весняночка, веснянка, весняні….). А тепер придумайте визначення слова «весна», яка вона? (Тепла, рання, красива, добра ...). Як можна лагідно назвати сонце? (Сонечко). Молодці! Ось скільки добрих і красивих слівми згадали!

Вихователь: - Діти, розгляньте картину Ісаака Левітана «Останній сніг».

Вихователь: Яку пору року зобразив митець?

Вихователь: Який саме місяць весни?

Вихователь: Яке почуття викликає ця картина?

Вихователь: Хто знає, коли в народному календарівідзначається перша зустріч весни?

Вихователь: - Хлопці, а ви знаєте, що таке народні прикметиі навіщо вони потрібні? (Виховник з дітьми розбирають кожну прикмету, діти наводять приклад із життя).

1 Дитина: -Птах повертається – дружна весна.

2 дитини: - Птах в'є гніздо на сонячний бік – холодне літо.

3 Дитина: - Зустріти навесні зайця у білій шубі – бути ще снігу.

4 Дитина: - Якщо рано сніг тане – довга відлига.

5 Дитина: - Якщо бджола рано злетіла – бути яскравою навесні.

Вихователь: - Діти, які перелітні птахи повертаються навесні у ваш край?

Діти: -Солов'ї, шпаки, журавлі, качки і т.д.

Вихователь: - Які перші квіти розквітають?

Діти: - Проліски, крокуси, мати та мачуха, нарциси, гіацинти, тюльпани, конвалії.

А тепер давайте сядемо на свої чарівні пеньки і згадаємо загадки про весну:

Вихователь:

- Продовжує рік свій біг.
Ось і почав танути сніг,
Пташиний гомін, гармидер,
Значить, скінчилася зима,
Сонце яскравіше за сотню фар.
До нас весну приводить ... (Березень)
.

Дітям пропонується згадати, які свята відзначають цього місяця. (На дошку вивішується список свят)

Вихователь: - І в народі називалиБерезень – протальник. Весна настає, сонця додає. Снігові завали починають танути від перших промінчиків тепла. У проталинах з'являються

Перші квіти – проліски.І місяць отримав ім'я – Протальник . Настав час водити хороводи і весну червону зустрічати.

Ведмедик виліз із барлоги,
Бруд і калюжі на дорозі,
У небі жайворонка трель -
У гості до нас прийшов ... (квітень)

Квітень – снігогін . Потоком з усіх схилів хлине вода. Гонить сніг квітень геть зиму разом з ним проганяє, від тогоСнігогін» прозвали. Оголюється темна та сира земля, ґрунт готується до цвітіння, ліс прокидається від співу птахів.

Лопнули тугі нирки,
І проклюнулися листочки,
Розквіт у саду бузок,
Щодня довше день.
Куртку теплу знімай!
До нас прийшов квітучий...(травень)

Травень – май. Весна одягає природу в нові чисті одяги, радісно щебечуть птахи. На землі швидко проростає трава, з бруньок на гілках дерев прориваються молоді листочки, яких кілька днів і ліс не впізнати - шумить листям. Місяць зростання трави та зелені так і звали –Травень.

Молодці, хлопці, а тепер трохи відпочинемо.

3.Фізмінутка. Діти встають один за одним і повторюють за педагогом вправи.

Дме вітер нам в обличчя. (пензлями рук махають в обличчя)

Захиталося деревце. (Підняти руки вгору і похитати)

Вітер все тихіше, тихіше. (Присісти)

Деревце все вище, вище. (встати і високо потягнутися)

За бажання повторити, лише у ролі ведучого може бути учень.

4.Практична робота учнів .

Вихователь: - І тепер переходимо до творчої роботи.

Ми трохи відпочили, і зараз хлопці, вам доведеться намалювати малюнок на тему «Прийшла весна». Нагадую, що ви маєте зобразити весняний пейзаж, використовуючи основні правила, при цьому не забувайте про передачу переходу плавності при зображенні. (Хлопці самостійно обирають зміст та формат своїх робіт).

5. Закріплення матеріалу.

Вихователь: - Хлопці, давайте повторимо весняні місяці. Як закріплення, я пропоную розгадати кросворд.

Найсильніша комаха (мураха);

Другий весняний місяць (квітень);

Перелітний птах (шпак);

Перший весняна квітка(Пролісок);

Дерево, що дає смачний сік (береза);

Хто художник розглянутої нами картини (Левітан);

Весняний розлив річок (половоддя);

Лісова запашна квітка (конвалія);

Якого місяця святкують міжнародний жіночий день (березень).

Вихователь: - Хлопці, нам час повертатися з нашої захоплюючої подорожі до дитячого садка. Сідаємо на наш килим літак та полетіли! Ось ми прилетіли.

    Підбиваються підсумки.

Вихователь: -Хлопці вам, сподобалося наше заняття? Дивіться, які весняні мотиви ви зобразили у ваших малюнках! Але, а наше заняття добігло кінця. Молодці!

Кінець заняття.

Ціль:Вчити за коштами художнього слова відзначати весняні ознаки явищ природи.

Систематизувати та поглиблювати уявлення дітей про сезонні зміни в природі.

Закріплювати знання дітей про весняні місяці, про квітки-першоцвіти, про птахів. Розвивати пам'ять, мислення, фантазію, моторику рук.

Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Попередня робота:Розмова про явища у природі. Спостереження на прогулянку. Читання художньої літературипро весну. Малювання явищ природи та пори року.

Словникова робота:первоцвіти, протальник, снігогін, май, мати-й-мачуха, пролісок, крокуси.

Хід заняття:

Вихователь:Діти, зараз я вам загадаю загадку, а ви повинні будете відгадати, яка це пора року.

Ось сніг останній у полі тане,

Тепла пара сходить від землі,

І «глечик» синій розквітає,

І звуть один одного журавлі.

- Молодці, правильно це Весна-червона!

(звучить музика входить Весна)

Весна:Здрастуйте, хлопці! Ви мене чекали? Я дуже по вам скучила, почула, як ви мене гукаєте і прийшла до вас у гості. Але я прийшла не з порожніми руками, а принесла яскраві картинки. Зараз ми з вами пограємо в гру "Вгадай, що зображено на картинці". (Весна розкладає картинки біля дошки). Вам необхідно вибрати картинку, що сподобалася, про весну і розповісти яке на ній явище природи. (весняний льодохід, перші проталини, перші нирки).

Весна:Молодці, всі впоралися із завданням.

Вихователь:А хто мені скаже, в яку пору року прилітають птахи з теплих країв? А якби сталося так, що птахи взяли б і не прилетіли до нас навесні, що було б тоді? Весна-червона, а діти ще знають назви весняних місяців. Згадаймо: березень, квітень, травень.

Весна:Правильно. А ви знаєте, що в народі їм дали свої назви за явищами, що спостерігалися в цю пору року, в природі?

БЕРЕЗЕНЬ - протальник, КВІТНЯ-снігогін, ТРАВЕНЬ - май.

Як ви вважаєте, чому їх так назвали?

Весна:А у мене в кошику ще картинки лишилися. Подивіться, діти, які на них якісь квіти зображені. Допоможіть мені розібратися, що за квіти.

(Дидактична гра «Назви квіти-першквіти»).

Вихователь:Діти, давайте допоможемо Весні вгадати, що за квіти-першоцвіти зображені на картинках. (Мати-й-мачуха, проліски, крокуси). Молодці, як ви думаєте, чому вони називаються первоцвітами?

Весна:Діти, а чи можна зривати багато кольорів? Чому? Що буде на землі, якщо зникнуть усі квіти?

Фізмінутка (з рухами)

1. Іду вперед ... тирлі бом-бом, (ходьба вперед)

2.А дощ йде ... тирлі бом-бом, (розкрити долоню і постукати вказівним пальцем)

3.Я парасолька розкрила ... тирлі бом-бом, (підняти руки вгору, розкрити долоні в сторони і покружляти)

4.І він пройшов…. тирлі бом-бом, (пострибати).

Вихователь:Діти, давайте Весні-червоні на згадку намалюємо малюнки про явища природи навесні та подаруємо їй. Виберіть чим ви малюватимете (фарбами, олівцями) і приступайте до роботи.

Весна:Дякую, хлопці за малюнки. Мені дуже сподобалося у вас, але мені час йти, у мене ще багато справ. До побачення!

Література: « Дошкільне виховання» № 9, 1986 рік

Конспект НОД з використанням нетрадиційної техніки малювання "Весняна галявина"

Шальнова Олена Володимирівна, вихователь МБДОУ "Дитячий садок №391" г.о. Самара
Опис: даний матеріал призначений для вихователів ДОП, педагогів ДО. Заняття інтегроване, крім художньої творчості, використовуються пальчикові ігри та фізкультхвилинки.
Конспект НОП із використанням нетрадиційної техніки малювання "Весняна полянка"
Ціль:продовжувати розвивати фантазію, творчий інтерес та здібності дітей, використовуючи нетрадиційні техніки малювання.
Завдання:
- удосконалювати вміння дітей у різних образотворчих техніках;
- закріпити жанр мистецтва – пейзаж;
- виховувати естетичне ставлення до природи та її зображення;
- виховувати у дітях любов до природи та дбайливе ставлення до неї;
- викликати бажання дітей передавати свої враження від сприйняття предметів у ізодіяльності, підводити їх до створення виразного образу;
- Виховувати акуратність у малюванні фарбами.
Прийоми:сюрпризний момент, художнє слово, розмова, дидактична гра
Збагачення словника:домальовування елементів, що відсутні.
Обладнання та матеріали:обладнання для демонстрації презентації та прослуховування фонограм, фонограми: С.Майкапар «Весною» та «Весна» з циклу «Пори року» Антоніо Вівальді; д/і «Збери пейзаж», тонований папір А4, гуаш, палітра, два пензлики (один жорсткий, другий – білий), листочок паперу для перевірки кольору, клейонки, серветки для витирання пензлика, презентація, музичний супровід.
Попередня робота:
- бесіда про весну, заучування віршів та прислів'їв про весну;
- прогулянка до парку, спостереження за природою навесні.
- розгляд весняних «пейзажів», ілюстрацій весняних кольорів;
- підготовка тонованого паперу, розміром А4;
Хід заняття.
Вихователь:Здрастуйте, хлопці! Сьогодні до нас у дитячий садок прийшов незвичайний лист (показує конверт), давайте його прочитаємо! (на дошці 1-й слайд презентації)
Дорогі хлопці!
Запрошую вас на прогулянку до лісу та прошу допомогти мені розбудити природу. Буду дуже рада, якщо ви відгукнетеся, а хто я, вгадайте…
Світає рано вранці.
Проталіни і тут, і там
Струмок шумить, як водоспад,
Шпаки до шпаківні летять,
Дзвінять під дахами краплі,
Ведмідь з ялинової став ліжку,
Усіх сонечко теплом пестить.
Коли це буває?
Діти:Весною.
Вихователь:Ну що, хлопці, ухвалимо запрошення? Тоді в дорогу! (Показ 2-го слайду)
А приведе нас у ліс «Дорожка».
Дружно за руки візьмемося, доріжкою ми пройдемося. (Ідуть групою змійкою)
Все крокуємо не поспішаючи, ногу ставимо ми зі шкарпетки.
Доріжкою ми підемо і притопувати почнемо. (Ідуть дробовим кроком)
Рівно тримаємо спинку, прямо як тростинку!
А зараз ми поспішаємо, на шкарпетках побіжимо. (легкий біг на шкарпетках)
А тепер легко, як м'ячик, ми стрибком пострибаємо (діти виконують підскоки)
Знов крокуємо не поспішаючи, ногу ставимо ми зі шкарпетки
А тепер дружно стій, ми вже прийшли з тобою! (Діти зупиняються, утворюючи коло.
Вихователь:Як добре у весняному лісі, як легко тут дихається, повітря чисте, свіже. Хлопці, заплющте очі і прислухайтеся! Ви чуєте тут якісь звуки? (звучить п'єса С. Майкапара "Весною"). Яка картина вам бачиться? (Відповіді дітей)
Вихователь:Пригріло тепле весняне сонечко і природа прокинулася, все пожвавилося: побігли струмки, прилетіли та заспівали птахи, з'явилися перші весняні квіти. Так, музика звуками може зобразити картину природи.
Вихователь:Ось ми й у лісі! (Демонструється 3-й слайд) Огляньтеся навколо, яка красива лісова галявина. Давайте сядемо і відпочинемо тут (сідають на килим).
(Раптом лунає стукіт дятла (фонограма).
Вихователь:Хлопці, а це що за дивний стукіт? Ви здогадалися? Та це ж дятел шле своїм перелітним друзям весняну телеграму (демонструється 4-й слайд) запрошує їх скоріше повернутися до рідних місць. Давайте йому допоможемо (діти стиснули руки в кулачки та випрямили вказівні пальчики для відбиття ритму).
Озвучування вірша «Весняна телеграма»
Дятел сів на товсту сукню

Всім друзям своїм на південь
Тук та тук (стукають пальчиками)
Телеграму терміново надсилає

Що весна вже йде
Туки-туки-тук (стукають пальчиками)
Що розтанув сніг навколо
Туки-туки-тук (стукають пальчиками)
Що проліски навколо
Туки-туки-тук (стукають пальчиками)
Дятел зиму зимував
Тук та тук. (стукають пальчиками)
У спекотних країнах не бував
Тук та тук. (стукають пальчиками)
І зрозуміло чому,
Нудно дятлу одному!
Туки-туки-тук (стукають пальчиками)
Почули птахи нашу весняну телеграму і повернулися до рідного лісу (демонстрація 5-го слайду із записом голосів птахів), послухайте, як весело вони співають, радіють сонечку та рідній стороні.
Вихователь:Весна… Яка прекрасна природа в цю пору року. Скільки радості вона приносить людям і всьому живому. Навесні присвячували свої вірші поети. Діти, я пропоную вам прочитати вірші про весну. (Діти читають вірші за бажанням). Весні присвячували музику композитори. Про весну писали картини художники (демонстрація 6-го слайду).
Вихователь:Сьогодні ми побачили весну по-різному: очима художника, очима композитора, очима поета та кожна весна була по-своєму вродлива.
А з яких прикмет ми дізнаємося про настання весни? (Відповіді дітей) Зараз для вас, хлопці, загадаю я загадки. Вони теж про весняні прикмети.
Весна співає, дзвенить крапель,
Почистив крила горобця.
Кричить шпаку він:
- Не бійся! Іди купатися
Ось … (Струмок)
Молодці! Ось інша загадка:
Нарешті річка прокинулася,
з боку на бік повернулася -
Затріщав, ламаючись, крига –
Значить, скоро... (Кригохід)
Все худла і худла,
Невже захворіла?
Сонце лагідно пече,
З неї сльоза тече. (Сулька)
Вихователь:Діти, ми вже давно гуляємо в лісі. А як ви думаєте, чи впоралися ми із завданням Весни? (Відповіді дітей)
Тоді наша подорож у весняний ліс добігла кінця. Давайте відправимося у зворотний шлях, до нашого улюбленого дитячого садка. А приведе нас туди наша стежка. (Дружно за руки візьмемося, по доріжці ми пройдемося (йдуть групою змійкою). (Демонстрація 7-го слайду)
Вихователь:От ми й опинилися знову у дитячому садку. Вам сподобалося подорожувати?
(Відповіді дітей).
Вихователь:Згадаймо, що ми бачили в нашій подорожі (відповіді дітей)
Вихователь:Я пропоную пограти у гру «Збери весняну галявину» (дітям потрібно за допомогою кольорових зображень скласти весняну галявину за власним задумом або за заданим вихователем сюжетом).
Вихователь:У нас вийшла картина. До якого жанру мистецтва вона належить?
Діти:Краєвид.
Вихователь:Як ви здогадалися, що це пейзаж?
Діти:На картині зображено природу.
Вихователь:Ви хочете намалювати такий краєвид? Тоді займайте місця за столами. А малювати наш краєвид будемо способом стусану. Головне правило: кисть треба тримати вертикально, гуаш повинен бути густим. На пензель фарби багато не беремо, після кожного промивання пензлик слід ретельно витерти. А тонким пензлем доповнюватимемо наш весняний пейзаж. Давайте спробуємо розпочати...
- У нас тло готове, ми його приготували на минулому занятті. Для того, щоб намалювати казкову галявину, нам потрібні різні кольорита відтінки.
– Де ми змішуємо фарби? (на палітрі)
- Фарбу потрібно брати тільки чистим пензликом, невеликими порціями та змішувати на палітрі.
- Беремо пензликом воду в палітру та набираємо білу фарбу. Обмочуємо суху тверду кисть у білу фарбу і друкуємо на аркуші хмари, кому як подобається.
- Далі також тичками малюємо траву. Але трава не скрізь однакова, де світліша, де темніша. Крона дерев теж не скрізь однакова, де світліша, де темніша. Стовбур промальовуємо пензлем.
Вихователь: Перш ніж ви приступите до роботи, пропоную розім'яти наші пальчики.
Фізкультхвилинка.
Я Весні збудую будинок, (Руки скласти будиночком, і підняти над головою)
Щоб віконце було в ньому, (Пальчики обох рук з'єднати в кружальце)
Щоб біля будинку двері були, (Долоньки рук з'єднуємо разом вертикально) Поряд щоб сосна росла. (Одну руку піднімаємо вгору і "розчепіраємо" пальчики)
Щоб навколо паркан стояв, Пес ворота охороняв (З'єднуємо руки в замочок і робимо коло перед собою)
Сонце було, дощ йшов, (Спочатку піднімаємо руки вгору, пальці "розчепірені. Потім пальці опускаємо вниз, робимо "стряхують" рухи)
І тюльпан у саду розцвів! (з'єднуємо разом долоні та повільно розкриваємо пальчики – «бутончик тюльпана»)
Самостійна художня діяльністьдітей.
На етапі практичного виконання роботи вихователю важливо приділяти увагу поставі дітей, правильної посадки за столом, вмінню тримати кисть, елементам акуратності та уважності.
Підсумок заняття:
Вихователь:Згадайте, яку техніку малювання ми використали? (Відповіді дітей). У якому жанрі виконано наші картини?
Діти:Краєвид.
Вихователь:Як добре ви всі сьогодні працювали та вийшли чудові весняні картини, які прикрасять наш гурт, і у нас завжди буде весняний настрій.

Список використаної літератури
1) Ковалько В.І. Абетка фізкультхвилин для дошкільнят: Середня, старша, підготовча групи- Москва: ВАКО, 2011.
2) О. Волобуєв "500 загадок та віршів про тварин для дітей" – Сфера, 2014. – 96 с. ISBN: 978-5-99490-2615
3) Привіт, пальчик! Як живеш? : картотека тематичних пальчикових ігор/упоряд. Л.М.Калмикова. - Волгоград: Вчитель, 2015. - 247 с. ISBN 978-5-7057-3585-3
4) Фізкультхвилинки у віршах
5) Зарядки, фізкультхвилинки
6) 1000 загадок про природу, людину та багато іншого. Для дітей і не лише – 2-а частина.
7) дошкільникам про живопис.